Jak wyczyścić kuchnię? Skuteczne sposoby na zabrudzone miejsca
Jak wyczyścić kuchnię? Skuteczne sposoby na zabrudzone miejsca

Kuchnia – miejsce spotkań rodzinnych i brudnych zakamarków

Kuchnia to wspaniałe miejsce w domu. Czy mała, czy też duża – może być przyjemna i przytulna. Zazwyczaj przepełniona jest wspaniałymi zapachami podczas przygotowania posiłków. Można w niej spędzić czas całą rodziną, szykując zapiekanki, makarony czy nawet zwykłe kanapki. Kuchnia to także miejsce, która bardzo szybko się brudzi – szafki oblepione gazem, zalana podłoga, tłuste plamy na blacie czy ślady po sosie, który wykipiał i się przypalił. Kuchnię trudno utrzymać w czystości – przebywa się w niej dość często, przygotowuje się różne posiłki o różnym stopniu zaawansowania. Wykorzystuje się mnóstwo naczyń, przypraw i produktów spożywczych, które potrafią zostawić po sobie uciążliwe zabrudzenia. Aby utrzymać kuchnię w czystości, warto poznać kilka skutecznych tipów, które pomogą pozbyć się brudu.

Jak wyczyścić kuchnię? Skuteczne sposoby na zabrudzone miejsca

W kuchni znajduje się wiele powierzchni, które łatwo ulegają zabrudzeniom. Warto znać kilka skutecznych sztuczek, które pomogą nam uporać się z częstym i uporczywym brudem. Oto kilka miejsc, na których najczęściej spotkamy plamy i kurz oraz sposoby, jak pozbyć się tych zabrudzeń:

 • Kuchenka gazowa – miejsce, które najczęściej pokryte jest zabrudzeniami w całej kuchni. Gotując, często próbujemy potraw i zdarza się, że sos czy zupa wyląduje nam na powierzchni kuchenki. Zdarza się także, że wykipi nam mleko, sos, czy nawet woda z gotujących się ziemniaków. Takie zabrudzenia przysychają i stają się ciężkie do usunięcia. W przypadku zabrudzeń kuchenki gazowej świetnie sprawdzą się naturalne środki, na przykład roztwór wody z octem. Takie połączenie świetnie sprawdza się w przypadku tłustych plam ciężkich do usunięcia. W przypadku tłuszczu, który uległ przypaleniu na powierzchni kuchenki, świetnie sprawdzi się soda oczyszczona. Sodę łączymy z ciepłą wodą, przygotowując papkę o konsystencji pasty. Należy jednak uważać na kuchenkę wykonaną ze stali szlachetnej. Taką powierzchnię można z łatwością porysować. Tłuszcz można również usunąć tłuszczem – wystarczy położyć chusteczkę nasączoną olejem na zaschniętej, tłustej, przypalonej plamie i w ten sposób rozpuścimy zabrudzenie. Oczywiście oprócz naturalnych środków, warto pomyśleć o dobrej, niemieckiej chemii gospodarczej. W sklepie chem-wash.pl znajduje się wiele środków, które pomogą z łatwością utrzymać czystość w kuchni i pozbyć się tłustych zabrudzeń. Sprawdzi się tutaj PASSION GOLD Płyn do czyszczenia kuchni - 750ml – wygodny płyn ze spryskiwaczem, który skutecznie usuwa uciążliwe, lepkie i tłuste zabrudzenia oraz przypalenia.
 • Szafki i blaty kuchenne – kolejna powierzchnia, która jest często używana w kuchni i często ulega zabrudzeniom. Warto dbać zarówno o blaty, jak i fronty. Blat przecieramy najczęściej – spokojnie kilka razy w ciągu dnia, gdy tylko zauważymy plamę z herbaty czy drobne okruszki. Fronty – czyścimy znacznie rzadziej, a o ich czystość również warto zadbać. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku dobry płyn do mycia naczyń. Jest bardzo uniwersalny – można umyć nim zarówno blaty, jak i fronty. Dobry płyn do mycia naczyń jest delikatny dla mebli, ale skutecznie pozwoli pozbyć się uporczywych zabrudzeń. W sklepie chem-wash.pl znajduje się wiele świetnych płynów do naczyń. Szczególnie polecamy POWER WASH Płyn do naczyń 900ml – Apfelpłyn do mycia naczyń o zapachu jabłkowym, który szybko i skutecznie pozwoli usunąć tłuste plamy i różne zacieki. Do czyszczenia blatów i frontów równie dobrze sprawdzi się roztwór wody z octem, soda oczyszczona oraz płyn do mycia okien – ten szczególnie skutecznie radzi sobie z zabrudzeniami na błyszczących frontach.

Jak wyczyścić kuchnię? Jak często czyścić poszczególne miejsca?

Kuchnia jest jednym z miejsc, które najczęściej ulegają zabrudzeniom. Warto jednak ułożyć sobie pewnego rodzaju harmonogram, który pomoże nam ustalić, które miejsca powinniśmy czyścić codziennie, które raz w tygodniu, a które rzadziej.

Codziennie w kuchni powinniśmy czyścić:

 • Powierzchnie robocze zaraz po użyciu – blaty, deski i tym podobne;
 • Rozlane płyny;
 • Zabrudzenia na kuchence;
 • Podłogę – warto zamieść ją przynajmniej raz dziennie; - sprawdź: Płyny do mycia podłóg
 • Zlewozmywak;
 • Warto pamiętać, aby każdą powierzchnię przetrzeć do sucha.

Raz na tydzień w kuchni warto:

 • Przetrzeć półki i mniej używane powierzchnie;
 • Umyć podłogę wodą z detergentem;
 • Przetrzeć na mokro armaturę, aby pozbyć się nie tylko brudu, ale także zarazków;
 • Przeprać ściereczki i wymienić gąbki.

Raz w miesiącu w kuchni powinniśmy:

 • Skontrolować okap i jego filtr. Warto również przetrzeć powierzchnię górną okapu;
 • Wyczyścić lodówkę;
 • Wyczyścić zmywarkę.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl